Rejestracja firmy w Bułgarii staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem emigracji biznesowej nie tylko przez przedsiębiorców z Polski. O tym, dlaczego prowadzenie tam firmy jest atrakcyjnym miejscem prowadzenia biznesu opisaliśmy dokładnie we wcześniejszym artykule.
Są to m.in: niskie składki na ubezpieczenie i podatki, prosta księgowość oraz minimum formalności.
Dzisiaj odpowiemy na bardzo często pojawiające się pytania – Kto może założyć firmę w Bułgarii?Jakie branże się na to kwalifikują? Oraz jakich wyborów musi dokonać przedsiębiorca z Polski chcący zarejestrować firmę w tym pięknym kraju?
Kto może może założyć firmę w Bułgarii – branże
Rejestracja firmy w Bułgarii to rozwiązanie dostępne dla każdej firmy z Polski, której prowadzenie nie wymaga posiadania lokalu stacjonarnego na terenie RP, a jej prowadzenie jest możliwe z dowolnego miejsca np. z domu.
Najczęściej na założenie firmy w Bułgarii decydują się przedstawiciele następujących branż:
- Informatycy
- Graficy
- Copywriterzy
- Agencje reklamowe, marketingowe i digitalowe
- Doradcy i konsultanci
- Osoby na kontraktach B2B, np. piloci samolotów,
- Pośrednicy
Na założenie firmy w Bułgarii decydują się również firmy o charakterze stacjonarnym, które chcą zdywersyfikować geograficznie swój biznes i dotrzeć ze swoimi usługami oraz produktami na nowe rynki.
W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca rejestruje drugą firmę (najczęściej spółka OOD), której deleguje część działalności: np. sprzedaż, magazynowanie i wysyłkę towarów czy budowanie sieci partnerskiej lub zatrudnianie pracowników.
Rodzaje prowadzonej działalności w Bułgarii: Spółka OOD vs Freelance
Przedsiębiorcy z Polski najczęściej decydują się na spółkę OOD czyli odpowiednika polskiej spółki z o.o.. Spółka OOD zapewnia zabezpieczenie majątku prywatnego, a co ważne w tym kontekście nie wymaga osobistej wizyty w Bułgarii, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z uruchomieniem firmy.
Przeniesienia udziałów w spółce (w przypadku obcokrajowców dużo łatwiej kupić gotową spółkę) można załatwić w ambasadzie Bułgarii w Warszawie lub u notariusza w Sofii. Na podstawie podpisanych dokumentów składany jest wniosek o dokonanie zmian. Ich aktualizacja trwa maksymalnie do 5 dni roboczych.
Inaczej wygląda sprawa przypadku działalności Freelance.
Freelance to odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Do otwarcia firmy jednoosobowe konieczne jest posiadanie karty pobytu i/lub statusu rezydenta Bułgarii i co się z tym wiąże wymagana jest osobista wizyta.
O tym, jak wygląda zmiana rezydencji w Bułgarii dowiesz się tego artykułu.
Największą zaletą prowadzenia działalności freelance w Bułgarii są niższe koszty rejestracji oraz prowadzenia firmy, a przede wszystkim prosta księgowość.
Firma w Bułgarii – koszty
Podatek dochodowy w Bułgarii jest liniowy i jego stawka wynosi 10% – zarówno w przypadku osób fizycznych (PIT) jak i osób prawnych (CIT).
Wysokość składek na ubezpieczenie w Bułgarii (odpowiednik składki na ZUS) jest naliczana proporcjonalnie do uzyskanego dochodu i wynosi 27,8%. Minimalna miesięczna podstawa ubezpieczenia dla freelancerów wynosi 710 BGN, a maksymalna miesięczna podstawa ubezpieczenia 3400 BGN. W praktyce oznacza to, że maksymalna składka na “ZUS” w Bułgarii wyniesie 945,2 BGN (około 2000 PLN).
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jaki jest koszt rejestracji firmy w Bułgarii lub koszt zakupu spółki oraz prowadzenia księgowości, jesteśmy do Twojej dyspozycji.